@500t

Erkek Yazar

Durum: 167 - 0 - 0 - 0 - 05.11.2021 13:13

Puan: 660 -

5 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Erkek Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 9

depresyona girmek

uzayda tek başına kalma hissinin diğer adıdır. uzayda hızlar milyon kilometrelerle ölçülür . depresyondaki kişi için de öyledir he şey öyle hızlı akar ki bilemezsiniz. buna karşın hayat çok yavaş akıyor hissi verir. boşlukta savrulan astronot gibi sürüklenir gidersiniz.

fırsatını bulan erkek aldatır

bir otobüs şoförü olarak, köprüden önce son çıkışı kaçıran son durağa kadar gider.

aldatma fırsat değil sonuçtur. geçilmiş olan son çıkışın geri dönülmez halidir.

kolay görünen ama zor olan şeyler

sıçmak. biraz ağır oldu ama gerçekten öyledir. çok kolay sanırsın ama zordur. içinde bir çok çelişki barındırır.

yapsan bir türlü yapmasan bir türlü.

hangi kitabı okuyorsun

yalan olmasın cin ali.. bizim kız almış bana oku dedi. ben okuma bilmem dedim. cahilim.
ehliyeti nasıl aldın diye sordu?

otobüs bu dedim seyrediyor kendi kendine...

geceye bir şarkı bırak

tek taş yüzük

erkeğin salağa yatmasıdır. (bkz:sevgi pazarlığı)

feyza altun

duruşu ve kendini anlattığı ekranda iyi, sosyal medyada savruk, mahkemede ciddi kişilik.
kadın hakları konusunu kendine şiar edinmiş ve çalışıyor. takdir edilecek bir durum yalnız beklediği saygıyı kendi de gösteriyor olması beklenmekte.

3. dünya savaşının gelip çatması

elbette bir gün gelecekti deyip hazırlık yapmamız gereken savaş.

belli yerlerden okuduklarım, yolculardan dinlediğim hikayelerde çıkardığım senteze göre
çok uzak olmayan bir zamanda yunanistan, türkiye^ye saldıracak ve bunu amerika desteğiyle yapacak. amaç doğu akdenizdeki gaz yatakları ve petrol tabi ki.

yalnız burada yunanistan çok şeyler kaybedeceğine bizim olmayan adaların bize geçeceğine inanıyorum. böylelikle sadece doğu değil orta ve nispeten batı akdenizde de söz sahibi olacağız.

bu aynı zamanda bizim nato'daki yerimizin artık kalmadığına da işaret ve beklenen olacak, nato'dan çıkacağız.
aynı süreçlerde ise avrupa birliği de bizi yunanistan ve bin türlü bahaneyle ab'den çıkaracak veya çıkacağız. çünkü ab'de olduğumuzda düşman olamıyoruz. bir sebep olması gerekiyor.

tek başımıza kalacağız. ama korkmayın çünkü 3. dünya savaşı başlayacak.

rusya türkiye'nin tarafsızlığını kullanarak avrupaya saldıracak. avrupa ise hata yaptığını sonradan anlasa da artık bir şey fayda etmeyecek. gerçek anlamda türkiye'nin değerini o zaman anlayacaklar.

rusya, ayrupaya gelmeden boğazlara gelecek ve istanbul işgal edilecek veya rus kuvvetleri burada olacak. şehirler boşalacak.

rusya avrupayı dümdüz edecek. burada avrupadan tersine göç bekliyorum. suriyeli istemeyen almanları, fransızları kapımızda görürse şaşırmayın.

suriye tarafında ise israille komşu olacağız ve israillilerin yıllardır beklediği ve kutsal kitaplarında da olan kuzeyden gelecek kuvvet israili yenecek. israillilerin armageddon dedikleri savaşın amik ovasında olacağını söyleyen bir çok kaynak var.

bunlar yaşanırken çin de boş durmayacak ve onlarda savaşa girecek. iran'a kadar geleceklerini tahmin ediyorum. zor yılları olacak bizim için.

yalnız türkiye bu savaşlardan ve çok zarar görmeden çıkacak. diğer ülkelere göre.

bütün bunları b.r çok kaynaktan okudum ve takip ediyorum.
ayrıca bir savım da var.
millet olarak çok köklü geçmişi olan ve gelenekleri sağlam bir devletiz. 80'li yıllarda özal'ın başa geçmesiyle fetö olayı ortaya çıkmıştı.
bunu gören derin türk devleti karşı hamle olarak şu an ki iktidarı çıkardığını düşünüyorum. aynısı rusya'da putin'in başa gelmesi ile aynı döneme geliyor. böyle bir kaç örnekte var etrafta.

önce gelip belli yerlerdeki gücünü ispat edene kadar gücün istediğini yaptılar sonra da oyunu kendi lehlerine değiştirdiler. sonra teker teker oyuncuları alt ettiler. bu eski türklerde bir savaş taktiğidir. (bkz:pusu)

en son 15 temmuz darbesini karşı taraf darbe hazırlığı yaparken yanlış istihbaratla yaptırdılar. yani darbe olacaktı ama yanlış istihbarat verip önceden ve hazırlıksız olarak yapılmasını sağladılar. rusların da desteği olduğu söyleniyor ama bilemiyorum. bir çok masum can yandı orası da cabası.

böylelikle türkiye'nin düşmesini önledi derin devlet. siyasi aktörler de oyunlarını oynadılar. eğer darbe olsaydı şimdi çok farklı bir durumdan bahsediyor olabilirdik. mısırdaki darbe sonrası durumlara bakabilirsiniz.

toparlarsak; aslında devlet içten içe özellikle 90'lı yıllardan beri millileşme vs adı altında
( bir çok askeri yatırım ve firma bu zamanlarda kurulmuş, aselsan vs gibi ) savaşa hazırlanıyordu. son dönemde askeri yatırımların bu kadar önde olması bu yüzden diye düşünüyorum.

gün ola hayrola.

atiye dizisi

atiye. istanbul'da bir ressam, çıktığı kişisel yolculukta anadolu'daki arkeolojik bir alana dair evrensel sırları ve bu alanın kendi geçmişiyle ilişkisini ortaya çıkarır.

hangi kitabı okuyorsun

günlük hayatınız ve iş sağlığı güvenliği rehberi. istanbul belediyesinin değerli eseri. gerekli napalım okuyoruz.

şoförler arasında bir deyim vardır. kendim yazdım kendim oynuyorum diye. insan kendindeki kitabı okur durur.

iki ucu boklu değnek

ne yapacağını bilmediğinizde, yapacağınız ne olursa olsun sonucunun pislik olduğu ayan beyan deyim.

denemek lazım

yazarların denemiş olduğu ürün ve hizmetleri diğer yazarlara tavsiye ederken ustelwmw sözü.

yazarların yeni yıl dilekleri

zamanında binen yolcu, durağa gelmeden duracak düğmesüne basan yolcu. düzgün yollar, bol kazanç

kabak tatlısı

bir şeyi çok yaptığınızda veya bir şeyden çok karşılaştığınızda tat veren lezzetli tatlı. kabak tadını böyle verir.

sunshine

benim 500t şoförü olmadığımı ilk anlayan kişi.
neden ayrıldığını bilmiyorum ama bu iş yolculuk gibidir. otobüse bindiğin durağı ve ineceğin durağı otobüs bilmez. umarım durak kaçırmamıştır. yoksa ineceği durağa kadar yürümek zorunda.

isminin baş harfi ile başlayan pozitif kelime

bilgi. 500tbb ile başlıyor. yanlış mı yaptım?

bokuna muhalefet olmak

adana bölgesinin meşhur deyimlerindendir. olur olmadık her şeye hatta kendinden olan şeylere bile muhalefet ederek muhalefetin kitabını yazan tiplerin genel adıdır. her şeye yararlı olsun olmasın karşı çıkarlar. düşünmezler ve bir değerlendirmeleri yoktur. olsa bile sadece kendilerine göredir.
dünyanın merkezi her an kendilerine göre hesaplandığını zannettikleri için diğer bütün görüş değerlendirme geçersizdir. varın siz düşünün gerisini.

bir adanalı ağabeyim vardı. merak ettim sordum. aynen anlatıldığı şekliyle aktarıyorum.

-bahele, sen çok biliyon de mi?
-kendimce evet.
-şöle, s*çtığın boka dönüp neden böle oldu, şöle oldu diyin? işte bokuna muhalefet ediyon.

deliler kahvehanesi

velilerin de gittiği kafe. örnekleri çoğalırsa seveceğim diyemeyeceğim cafe.

kendimizi kandırmanın alemi yok. öyle bir yer olması bize rahatlık veriyor. oh oh orası var takdir edelim deyip önümüze dönüp hayata devam ediyoruz. peki gerçekten kaç kişiye destek oluyorsunuz?

güzel bir örnek olması açısından güzel ama güzel olması sebebiyle hayata geçmeme üzere kendimiz kandırmamıza neden olduğu için sadece reklam olarak kalacak cafedir.

yardım, birlik beraberlik gibi şeyler dönemsel, hatırlanınca yapılacak şeyler değil bir yaşam biçimidir.

geceye bir şarkı bırak

yeni yıla merhaba zirvesi

katılmayacak mısın yani sorusunu kafada döndüren zirve.
 spoiler!
bak durak kaçırdım düşünürken

sefer görev emrim olmazsa mutlaka geleceğim zirve. bakarsınız otobüzümle gelirim
  • /
  • 9
Henüz bir favori betim yok.

Toplam betim sayısı: 167

500t

istanbul'un en bilindik otobüz hattıdır.
bir çok ilişki bir çok arkadaşlık ve yol hikayesi barındırır. haliyle biz de bu arada bir şeyler öğreniyoruz gelenden gidenden.
500t hayat gibidir. sizin kadarınız bellidir. sabah başlarsın servise. çıkarsın yola o durak senin bu durak benim dolaşırsın. en son edirne kapı mezarlığı, son durak. bildiğin hayattır.

kimler biner kimler inerse artık hayat otobüz'üne.

ama şunu bilirim ilk doğduğun gibi başlarsın sefere.
ilk duraktan anneni babanı alırsın hayatına, ailen , sonra arkadaşların ve bir çok kişi biner. hepsini taşırsın, kimi zaman tartışırsın, kimi zaman selamlaşırsın.
ama hepsi son durakta veya kendi durağı geldiğinde iner otobüz'den. sen kendi yolunda gider gelirsin. ama ne olursa olsun tuzla'dan boş kalkarsın, mezarlığa boş girersin

bu kadar felsefe yeter.

bizim durak 130 otobüz. günde 3 bilemedin 4 servis yapıyoruz. yani 3 gidiş 3 geliş. parası da iyi hani.
kimseye bulaşmazsan iyi iş. bazen zorluğu yok değil. hangi işte yok ki... polisi, belediyesi, yolcusu güzel hattır 500t.

sözlükte zirveler oluyormuş bakarsınız bizim otobüz'de bir zirve yaparız. size yol boyunca bütün yaşanmış hikayeleri anlatırım. çekeriz kenara oynarız,güleriz, mangal yaparız. benim bildiğim en zirve bu. dostlarla oldu mu tam zirve bizim için.
yol ancak dostlarla biter yoksa uzar da uzar.

pozitif ayrımcılık

kadına yönelik bir söylem olarak kadını yüreklendirmek ve hayata katılımını artırmak için söylenegelse de ayrımcılığın her türlüsü eşitlik duygusunu ve hukukunu bozar.

pozitif yaparken negatifin gözünü çkarmamak lazım.

depresyona girmek

uzayda tek başına kalma hissinin diğer adıdır. uzayda hızlar milyon kilometrelerle ölçülür . depresyondaki kişi için de öyledir he şey öyle hızlı akar ki bilemezsiniz. buna karşın hayat çok yavaş akıyor hissi verir. boşlukta savrulan astronot gibi sürüklenir gidersiniz.

bekaret

saflık veya dokunulmamışlık anlamında namus meselesi. asıl kirlenmiş olan şey bekareti kirli bir zihnin değerlendiriyor olması.

yani bakirliği bakir olmayan birinin kirlenmiş düşüncesi belirliyor. bu ne yaman çelişki anne?

plasebo

en etkili telkin yöntemidir.
ister bunu okunmuş elma ile yapın ister dua mekanizmasını harekete geçirin sonuçlarına inanamazsınız.

mekanizma şu şekilde işler; önce sorun veya durumu tanımlarsınız. sonra ona bir form, yüz veya kişilik verirsiniz. zihinde bu form üzerinden iyileşme veya o konuda ilerleme sağlayacak şekilde yoğun düşünce ile zihni dolayısıyla evreni harekete geçirir oluşmasını sağlarsınız.
hissi kalbel vuku, şimdi seni düşünüyordum, aklımıza gelen başımıza gelir, şom ağızlı hepsi alsında bu sistemin başka başka şekilde çalışma şekilleridir.

500t

istanbul'un en bilindik otobüz hattıdır.
bir çok ilişki bir çok arkadaşlık ve yol hikayesi barındırır. haliyle biz de bu arada bir şeyler öğreniyoruz gelenden gidenden.
500t hayat gibidir. sizin kadarınız bellidir. sabah başlarsın servise. çıkarsın yola o durak senin bu durak benim dolaşırsın. en son edirne kapı mezarlığı, son durak. bildiğin hayattır.

kimler biner kimler inerse artık hayat otobüz'üne.

ama şunu bilirim ilk doğduğun gibi başlarsın sefere.
ilk duraktan anneni babanı alırsın hayatına, ailen , sonra arkadaşların ve bir çok kişi biner. hepsini taşırsın, kimi zaman tartışırsın, kimi zaman selamlaşırsın.
ama hepsi son durakta veya kendi durağı geldiğinde iner otobüz'den. sen kendi yolunda gider gelirsin. ama ne olursa olsun tuzla'dan boş kalkarsın, mezarlığa boş girersin

bu kadar felsefe yeter.

bizim durak 130 otobüz. günde 3 bilemedin 4 servis yapıyoruz. yani 3 gidiş 3 geliş. parası da iyi hani.
kimseye bulaşmazsan iyi iş. bazen zorluğu yok değil. hangi işte yok ki... polisi, belediyesi, yolcusu güzel hattır 500t.

sözlükte zirveler oluyormuş bakarsınız bizim otobüz'de bir zirve yaparız. size yol boyunca bütün yaşanmış hikayeleri anlatırım. çekeriz kenara oynarız,güleriz, mangal yaparız. benim bildiğim en zirve bu. dostlarla oldu mu tam zirve bizim için.
yol ancak dostlarla biter yoksa uzar da uzar.

saddam hüseyin

amerikan'nın özgürlük getirdiği güzel ırak ilinin eski başkanı.
amerika eğer özgürlük getirecekse üç şeye dikkat eder.
su
doğal zenginlik
stratejik önem.

ırak iran savaşının başlangıcı da aslına şu an içinde olduğumuz büyük ortadoğu projesinin ilk adımlarına bir tanesiydi. direkt iranı alaşağı edip olayı toptan bitirmekti amaç. o dönemlerde türkiye uysal bir ülkeydi.

ırak bölgenin en iyi su rezervlerini sahip ülkelerden biri. bizden bile iyiler. hem petrol hem de şu zengini bir ülke. hal böyle olunca ırak 'a özgürlüğün gelmesi çok uzun sürmedi.
ırak' in kuveyt 'e saldırması sadece bölgesinde şu an olan olayların yani suudilerin ve avanelerinin çevre ülkelere zarar vermeye başlaması ve amerikan yandaşlığıydı.

saddam önce avrupaya yanaştı ve petrol ticaretini euro üzerinden yapmak istedi ve saydığım şu, zenginlik ve stratejik durumu yüzünden devrildi. o gün saddam'a düşman olan herkes şimdi mumla arıyor ırakta. aynısı libya için de geçerli.

ırak, iran savaşı öncesi çok modern ve gelişmiş bir ülke olmasına rağmen sıradan belli seküler anlayışlarını altında kaldı.
körfez savaşı olduğunda bugün olacakların hepsi belliydi.

ibb'den çince durak isimleri

keyfi bir uygulamadan başka bir şey değildir.
bu gibi uygulamalar için veri gerekir. yani istanbul'a gelen turist sayısı segmente edilir ve hangi ülkeden hangi dilden ve hangi alım düzeyinden oldukları belirlenir.

sokak, durak isimleri, turistik alanlar, girişler çıkışlar ve yönlendirme tabelaları buna göre düzenlenir. burada çinliler ile yatırım konusunda bir anlaşma veya yakınlaşma var diye anlıyorum. elbette pr değeri var ama gelin görün ki yönetime gelen kim olursa olsun, parti, anlayış farkı olmaksızın aynı koltuğun laciverti durumunu yaşatıyor bize. belki de koltuk büyüsü böyle bir şeydir, ne dersiniz?

homoseksüelliği övmeyi modernlik sanmak

son dönemin yükselen aydın görüşün dayanılmaz modernliği.
gün geçmiyor ki aydın olmak modern gözükmek için bir tarafımızı açmayalım sayın seyirciler. yükselen trend olan aydınlığı ahkam kesmekle karıştıran genişleme eğilimi gösteren mikrobik kesim şimdi de modern gözükmek için elinden geleni yapıyor. şimdinin trendi homoseksüelliği övmek. hem de bunu cinsler arası eşitlik vs gibi bir kılıfla yapıyorlar. bu eşitlik denen şey aslında bir balığı kedi gibi davranmasını, koşmasını atlayıp zıplamasını beklemek gibi bir şey. cinsler birbirini tamamlamak için varlar. bir kadın ve erkeğin eşit olduğunu söylemek abes. kabin karşısında kesinlikle eşitler buna kimse bir şey söyleyemez.

yalnız cinsiyetler arasındaki birbirini tamamlayacak özellikleri ortadan kaldırırsanız bütün deneyle oynarsınız.

neyse modern kişiler öyle ki, rahatı bozulmasın, twitter 'dan öğrendiği 160 karakter bilgiyi instagram postuyla harmanlayıp modernitenin dibini bize yaşatıyor. adnan menderes' in her mahalleye bir zengin parolası şimdilerde her aileye bir modern, hatta bir modern alana salaklık bedava şeklinde devam ediyor.

kendini özel hissetmek veya biraz olsun farklılaşma uğruna olmadık saçmalıkları gösteren tek hücreli amipler türedi. bir de hızlıca bölünüp çoğalıyorlar.

ne için nelerden vazgeçtiklerini bilseler???

bayan şoför

 spoiler!
500t şoförü olarak bana kalmış bıdı.
trafiğin can damarını kesen kişi.

kadınlar trafikte diğer bütün sürücülere göre daha saygısız. evet! saygısız ve bunu pişkinliğe ve vuruyorlar. günde en az 5 kadın şoför vakası yaşıyorum. sinyal vermeden dönmek, yolun ortasından gitmek, üzerine doğru atılmak, olmadık yerde dönmeye kalkmak, normal seyir hızının altında gitmek bunlar en basit olanları.
insan bir özür diler veya bir şey yapar. bir de hiç bir şey olmamış gibi devam ediyorlar. hadi bunu da geçtim ders al bari. o da yok iki ışık sonra aynı şeyler.

hele bir de sen hatalıysan; oooo! işte frene basayım derken gaza bastın demektir. normal trafikte bile sıkıştırdığından tut, aslında bizi trafiğe bile çıkarmamaları gerektiği konusunda bin türlü maval dinlersin.

zordur kadın şoförle aynı trafikte olmak.

vaveyla

kopan şeydir. mesela bir duraktan kalktığınızda eğer aşağıda yolcu kalmışsa, kapıya biri şıkıştıysa veya birisi diğerini ittiğinde arkadan gelen feryat figandır.

ne yalan söyleyim bazen bilerek insanları kapıya sıkıştırıyorum. çok zevkli ama.

greta thunberg

batı projesi.
geleceği çalınmakla veya diğer konularda söylediklerine katılıyorum ama türkiye, arjantin, brezilya ve hatırlamadığım bir iki ülkeyi hedef gösterecek şekilde gerekli düzenlemeleri yapmamakla ve çevre kirliliğine duyarsız kalmakla suçlaması tamamen bir projenin parçası olduğunu gösterdi.

sadece türkiye veya diğer ülkeler değil ki mesela çin, amerika, avrupanın hepsi var ve biden daha fazla dünyanın içine ediyorlar. yani var da var.
neden önümüzdeki dönemde yükseliş trendinde olan ülkeler . 2025 sonrası dünyanın gelişecek en büyük ekonomileri bunlar.

bir makale okumuştum bu kızla ilgili
 spoiler!
öyle bakmayın otobüz şoförleri de okuyor
bu kızın neredeyse tıpatıp aynı tipte olan bir kız yine ayı söylemlerle ikinci dünya savaşı sonrası amerik'ada ortaya çıkıyor ve rusya'yı dünyayı kirletmekle ve geleceğinin çalındığıyla ilgili kamuoyunda boy göstermeye başlıyor. dünyanın her yerinde ses getiriyor. sonra rusya ister istemez ülkelerine davet ediyor. rusya'da da büyük ilgiyle karşılanıyor ve rusya bir şekilde masaya oturmak ve belli şartları kabul etmek zorunda kalıyor.

gelelim küçük greta'ya;
-hedef gösterdiği ülkeler arasında olmamız beni ve 500t şoförü arkadaşları acayip şekilde işkillendirdi. yolda görsek sıkıştırırız arabasını o derece.
-türkiye'nin içinden gelen olumlu gibi gözüken her haber ve bilgi aslında algı yönetiminden başka bir şey değil .
-her ne kadar bazı kesimler tarafından hala öyle olmadığı ve masum bir çevre hareketi olarak ta görülse gezi olayları da bu şekilde bir senaryonun parçasıydı. irili ufaklı herkes bir yerinden bilmeden parçası oldu. ( bu arada kesilecek tek bir dala dahi karşıyım)
-aynı olayı futbol üzerinden de deneyecekler. fenerbahçe'nin şike davası bir denemeydi. şimdi ise galatasaray üzerinden gelecekler diye tahmin ediyoruz arkadaşlarla. ( sırf galatasaray stadından geçerken bunu için korna çalıyorum) . nasıl diyeceksiniz yugoslavya'nın parçalanması kızıl yıldız takımına yapılan haksızlıklar yüzünden sokağa taraftarın dökülmesiyle başladı ve artık güney slavya diye bir yer yok. ( yugo güney demek)

aynı protestoyu bir türk veya başka bir genç yapmış olsaydı ; bm toplantısında trump'ın yanında veya bu kadar ses getirecek şekilde bir ortam yaratılır mıydı?

son söz olarak her gözdüğü sakallıyı dedesi sanan masum ve yalnız ülkemin insanlarına; size helen her şey mutlaka bir sebebi var. bedava peynir fare kapanında olur.

korkmayın sönmez. sönmeyecek!
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.