@tvviks

Yazar

Durum: 179 - 0 - 0 - 0 - 29.02.2020 16:21

Puan: 891 -

5 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar Yazar.

Fizyoterapist, iki bebekli çaylak anne
  • /
  • 9

33 şehit

söyleyecek, yazacak çok şey var ama ne desen ne yazsan geri gelmiyorlar gidenler. göğsümüzde bi yumru bir kaç güne geçeceğini bilmek bile acı veriyor. küçüklerim, daha gençliklerinin baharında 34 kişi... anneleri, babaları, kardeşleri, eşleri, sevgilileri, dostları hele ki çocukları nasıl kaldırır bu acıyı, nasıl devam ederler hayatlarına... kaç güne geçer acıları, yasları... allah’ım sen yardım et hepsine ferahlık ver. bir daha bizlere böyle acılar yaşatma diyeceğim ama dilim varmıyor. her seferinde kabul olmayacak dualara amin diyoruz.

yaratıcı drama

son zamanların en gerekli yükselişlerinden. imkanı olan her çocuk katılmalı hatta büyükler de faydalanmalı.

22

gençliğimin en güzel yaşlarından. 22 den sonrası çok değişti.

yenidoğan sünneti

son derece mantıklı bi olay. oğlum 41 günlüktü sünnet olduğunda hem iyileşmesi açısından hem de travmatik açıdan çocuk ve aile için harika bi zamanlama. kesinlikle tavsiye ediyorum. çocuğunuzda sünnet düğünü gibi hiç olmaması gereken partiler sebebiyle travmalara yol açmayın.
(bkz:sünnet düğünü)

doğduğun ev kaderindir

tv8 in tek dizisi. tuhaf bir dizi açıkcası oyunculuk ve diyaloglar üzerine saatlerce geyik yapılabilir diye düşünüyorum. ama nedense kendimi izlemekten alıkoyamıyorum. dediğim gibi tuhaf.

çorap katlama

çamaşır katlarken en sona bıraktığım grup. başta en büyük olanları katlıyorum çamaşırların azaldığını görmek motive ediyor tavsiye ederim.

koltuk döşeme

koltukların kumaşlarını değiştirmeye karar verdiğimde tanıştığım meslek. ama malesef tanışıklığımız pek kısa sürdü, koltuk alsak daha iyiymiş.

çift kaşarlı tost

dışarda tost yemek istiyorsanız çift kaşarlı demelisiniz aksi takdirde sadece ekmek yiyebilirsiniz.

uyku

hasretlik. daha fazla konuşamayacağım...

bal kabağı

bütünüyle beni görüntüsüne hayran bırakan sebze. tatlısı, çorbası her şeyi güzeldir.

nevresim

yatağa girdiğinde o muhteşem serinlik hissine sebep olan örtü. üşürsün ama hoşuna gider delilik gibi.

kayın

eşinizin erkek kardeşi. görümce çakması çok sevilesi değil.

oyun hamuru

çocuk oyunları içinde zamanımızın en gerekli materyallerden. güzel bir hayal gücü geliştirici, oyalayıcı ve el becerileri için gerekli.

maaş günü

günü gelmeden gözümüzde büyüttüğümüz, günü gelince hesapların bir türlü uyuşamadığı gün. yapılan hesapların gerçek olup, bir gün o maaştan kenara koyduğumuzu görecek miyiz gerçekten can parem?

kova burcu kadını

bir adet 3 yaş kova bebesiyle beraber yaşıyorum. hep bir atar, hep bir gider. kendinden emin ve özgür. fazla dokunsal, arada sırada duygusal. evdeki bu soğuk rüzgarlar umarım yaş kaynaklıdır. yoksa ergenlikten korkmaya başladım şimdiden.

ek gıda

korkulu rüyalar gibi görünse de bence çocuğun ellerini, ağzını, zevklerini keşfinin halidir ek gıda dönemi. çok şey yapmadan oluruna bırakarak keyfine varmalıyız bana kalırsa. eskiler çok şey yapmamışlar nasılsa.

başka biri mi var

şüphesi düşerse bitirmediği ilişki kalmaz.

kolay görünen ama zor olan şeyler

çalışmayan anne olmak.

diş buğdayı

bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan kutlama. bence birinin canı eğlence istemiştir. aksi halde yaklaşık 6 aylık bebeyle yapılacak şey değil. gerek var mı bilemiyorum ? çok eğlenmek isteyen kendi dişini kutlasın.

doğalgaz zammı

korkunç faturalarla bizi göz göze getiren durum. el insaf arkadaş ısınmadan bu kadar ödüyoruz. allah’tan faturalardan içimiz yanıyor da donarak ölmüyoruz.
  • /
  • 9

24 ocak 2020 elazığ depremi

minik yüsra ve annesinin göçük altındaki görüntüsünün zihinlerden uzun süre çıkmayacağına emin olduğum deprem.
dağıldık, toparlanamıyoruz.
geçmiş olsun elazığ. bu son olsun.

busenaz sürmeneli

soy isminden de anlaşılacağı gibi, trabzonlu olan, büyük kadınlar dünya boks şampiyonası 69 kilo final müsabakasında altın madalyayı kazanarak bizi gururlandıran milli sporcumuz. daha 21 yaşında. kim bilir daha ne zaferler bekliyor onu. tebrik ediyorum.

kadın istediğinde her şeyi yapabilir ve biz türk kadınları gerçekten çok güçlüyüz. bunu her yorulduğumuzda, dağıldığımızda hatırlamak umuduyla.

yaşlanmak

yaş almaktır. tecrübe kazanmak, büyümektir.
ancak yaşlanmak; kadınlar ve erkekler üzerinde ayrı seyreder. öyle ki erkekler yaş alır ve olgunlaşır, kadınlar ise yaşlanır, eskir.

ne yazık ki biz kadınların savaşı dünyaya gelir gelmez başlıyor. bir birey olduğumuzu ispat etmek, ödevimiz olsa da kardeşimize bakmak, okuldan alınır mıyım korkusu yaşamak, eşit haklara sahip olabilmek için savaşmak, aynı pozisyonda olduğumuz erkek arkadaşımızdan daha az maaş almak, istemediğimiz biri ile evlendirilir miyiz telaşı yaşamak, hamile olduğumuzu iş verene söyleyebilmek için bin takla atmak, anne haklarını kullanmak zorunda olduğumuz için yetersiz elaman olarak görülmek, ev, iş, yemek, çocuk ve bunlarla birlikte kendi bedenimize dikkat etmek zorundayız(!), fazlayken hala eksik. olgunlaşanlar yanında yaşlananlarız.
neden?
çünkü biz sadece kadınız.

anne olunca anlarsın

gerçekten sadece olduğunda anladığın şeydir.
mesela iki saat uykuyla nasıl ayakta kalınabileceğini, evladına bakım verebilmek için kendi vücudunun hasta olmasına bile izin vermeden en yüksek verimde çalışabileceğini, gerçek ve saf sevginin yüceliğini, evladının canı yandığında seninkinin nasılda ondan fazla yandığını, gelecek kaygısını, daha iyi bir insan olup örnek olabilmenin önemini.... ve bir çok şeyi.
sadece o anne olduğunda.

annenin çocuğuna öğütleri

-kimse göründüğü kadar iyi, kimse söylendiği kadar da kötü değildir.

aldatma

bir güveni korumak, ya da devam ettirmek konusunda sadakatsiz olmak.

her türlüsü kötüdür.

annenin çocuğuna öğütleri

arkadaş seçimine dikkat et. iyi arkadaş, seni kötülüklerden uzak tutacaktır.

(bkz:anne olunca anlarsın) anladım.

çocuk sevmeye korkmak

son zamanların yeni moda korkusudur.
çocuklara yapılan taciz, tecavüz benzeri olayların artması, sanıkların cezasız kalması, bazı olayların, bir takım kılıflara sokulmaya çalışılması ve kendini ulema zanneden tuhaf tiplerin çıkıp, "6 yaşındaki kızla evlenilir", vb. beyanlarda bulunmaları, anne babaların gergin bir biçimde dolaşmalarına neden olduğu için, kafeteryada yan masada oturan, dünyalar tatlısı bebeğe bile yan gözle bakamaz, göz kırpamaz, el sallayamaz hale geldik. çocuk sevemiyoruz sayenizde, çocuk! sevgisiz bir toplumuz zaten, sevgi göstermeyi bilmiyoruz, anlamıyoruz. artık yeryüzünün en masum varlıklarını bile sevemiyoruz sizin yüzünüzden.
bu ortamı hazırlayanlara neler sayıp, döksem acaba?

kocaya isimle seslenmek edepsizliktir

#527 nolu betimdeki çözüme katılarak, oyumu "mahmut"tan yana kullanmak istediğim bıdı.

hem mahmut dersek edepsiz değil, komik oluruz böylece eğlenceli bir evliliğimiz olur(!)

bu insanlar kendilerini allah ile aldatmak yöntemi ile iyi niyetli insanları kandırmaya çalışmak gibi yersiz bir çabaya sokmuşlardır. ancak sadece gülünç olmaktadırlar. gülüp geçiyorum.

ayrıca altını çizmekte fayda var ki kur-anı kerim'de erkek kadından üstün tutulmaz. hiç bir ayette böyle bir şeye rastlamazsınız.

"ey insanlar! biz sizi, bir erkek ile bir dişiden yarattık... hiç şüphesiz allah katında en değerliniz takvaca en ileri olanınızdır. allah, takva sahiplerini sever."

(bkz:Âl-i imrân suresi 76. ayet)

bokuna muhalefet olmak

ülkemizin siyaset anlayışıdır.
asla düşünmez, tartmaz, anlamaya çalışmazlar. kim ne yapsa öteki tü kaka der. işin kötüsü bu siyasettir, içeriğinde bunların olduğu bilinir ancak insanımız bunu kabul etmek istemez.

Toplam betim sayısı: 179

fırsatını bulan erkek aldatır

erkeklerin fırsat kolluyor olmasını düşünmek bile istemediğim, doğru bulmadığım bir söz. bir erkek fırsat kovalıyorsa zaten çoktan o ilişkinin helvasını kavurmalı.

2.5 aylık kardeşini camdan atan çocuk

okuduğumda tüylerimin ürperdiği, gözlerimin yaşardığı olay. umarım hiç bir ailenin başına gelmez.

emzirme

yaşları yakın çocuklu bir anne için uzun uzun süren bir serüven. sürekli şikayet ettiğin ama kesmeye gelince kendini bir türlü hazır hissedemediğin, değişik duyguların bütünü. başlı başına bir mucize

kesintisiz uyumak

gece hiç uyanmadan uyumak.
benim son 3 senedir bir gece bile yaşayamadığım, duyunca gözlerimin dolduğu mucizevi olay.
ah şöyle bir uyusam hiç kıpırdamadan aynı şekilde sabah uyansam. ama sanırım istesemde yapamam artık kesintili uyumak vücudumun heryerini sardı, kendimi onsuz düşünemiyorum.

anne olmak

başlığı gördüğümde bile içimi derin hislerin kapladığı tarif etmesi çok çok zor bir duygu.
bir balık kadını olarak daha fazla yazamayacağım siz anladınız.

fırsatını bulan erkek aldatır

erkeklerin fırsat kolluyor olmasını düşünmek bile istemediğim, doğru bulmadığım bir söz. bir erkek fırsat kovalıyorsa zaten çoktan o ilişkinin helvasını kavurmalı.

adamına göre muamele

karşı tarafa göre şekil alarak davranmaya denir. bence insan kendine yakışan muameleyi herkese yapmalı. herkes, herkese göre şekil alırsa ne anladık bu işten. insanın kendi olması lazım. anlamayanlar mutlaka olucaktır ama kendileri bilir. bir bakarsınız anlamaz dediklerimizden anlayanlar çıkar.

zaar

muhtemelen manasında kullanılan kelime. bir şanlıurfalı olarak duyduğum en sık kelimelerdendir. biri beni bilgilendirmeseydi yöresel olduğunu farkedemeyebilirdim.

iki çocuk arasına girmek

iki küçük yaşta insanın arkadaş olmaya çalışırken deneyimlediği iyi ya da kötü davranışlara fazla müdahaleci insanlar.
büyük bir ihtimalle de bana aman ne vurdum duymaz kadın- anne diye baksa da çocuklar birbirlerine ciddi zarar verme boyutuna gelmedilerse karışmıyorum.
benim gibi annelerin üzerinden rica ediyorum garip bakışlarınızı çekin. herkesin çocuğu ve yetiştirme tarzı kendinedir. ama eğer çocuğunuz çok şikayetçi ve her sorun olduğuna size gelip ağlıyorsa bilin ki fazla müdahale ediyosunuz. çocuk dediklerimiz de birer bireydir. onların da deneyip yanılarak bi anlaşma stilleri vardır. çocukların kendi alanlarına girmek onlara saygısızlıktır ama tabi gene de siz bilirsiniz.

hamile olduğunuzu söylediğinizde ilk tepki

çok isteyerek beklediğin bir haber bile olsa o an ki şaşkınlık olmazsa olmazdır. içinizden bi eyvahh sesi yükselir, ama dışınız mutluluktan havalara uçar.

uşak

karadenizli bir tanıdığınız varsa sık duyduğunuz kelimelerdendir. ha bu uşağımm ne diyusun ?