gelin olmak

gelin olmak

gelin olmak

gelin olmak

gelin olmak
gelin olmak

damat'ın eşi olmak. bu kadar basit.

aptalca gelebilir ama kız çocuğunu doğduğundan itibaren sen gelin olacaksın diye yetiştiriyoruz. bir şekilde itaat kültürünü iliklerine kadar işliyoruz. o kızcağız ne yapıyor biliyor musunuz? dayak yediğinde veya haksızlık gördüğünde sesini duyuramıyor, yardım isteyemiyor.

babasına; en sevdiği babasına söylemeye çekiniyor. abisine annesine söyleyemiyor.
sonuç hüsran.
övülecek bir şey değil gelin olmak. hele bir de takılar , gelenekler veya bin türlü oyunlar oynanıyor ve gelinlik özendiriliyor. baksan mal devri yapılıyor gibi.

kızın erkeği erkeğinde kızı safça sevdiği bir evlilik olamaz mı? sana soruyorum sözlük olamaz mı?

zevcelik sıfatı.

ne yazık ki dünyaya bu sıfata sahip olmak için gönderildiğini düşünen ve sayıları hiçte az olmayan bir güruh var.

üzücü, endişe verici.

bir mertebe sanmıştım, yıllar sonra anladım ki hiç ama hiç hayalini kurmamışım.
ne kafama tül perde takmışım ne de günlerce gelinlik bakmışım.
neden özenmedim fikrim yok, hoş hâla da vitrinde görsem de takılıp kalmam.
benim için bir ifadesi yok, tuhaf ki tuhaf.

kızlarımızın oldukça meraklı olduğu ve çoğu zaman da hayatının tek gayesi gibiymişçesine, her şeyden ve herkesten elini eteğini çekmesi, ulaşılamama durumu.

gereksiz her türlü tavır.

gelin olunurken ağlanır. neden ağlandığını anlayamadığım bir durumdur. ağlıyorsan neden gidiyorsundur.

ömrün ortalama 1/3 ünde hayali kurulan, aylarca hazırlık yapılan en şahane gelinlik, düğün salonu v.s için koşturulan ve bir iki günlüğüne herkesin odak noktası olunan ama düğünün ertesi günü artık ömür boyu bu hayali kuramayacağını anlayıp yıkılmaktır.

yıllarca kız çocuklarının kafasına işlenen san ki matah bir durummuş gibi önem verilen kadını erkeğe hazırlayan mahalle baskısı.

kim teslim olmak ister ki... ha bir de kız almak kız vermek var kievlere şenlik mal olmayı kabul etmenin bir göstergesidir bir yerden.

gelin olmak gelinliği giyip düğün salonunda dans edip nikah memurunun sorusuna evet yanıtını vermek değildir. uzun bir süreçtir. taa isteme merasiminden başlar ve bin çeşit ritüelle düğün günüde kadar sürer. bazıları için hayatlarının en beklenen zamanlarıdır, her anın tadını çıkarır en ince ayrıntıya kadar özenle ve istekle plan yaparlar. mutlu olur iyi hissederler. mutlulukları daim olsun bir yastıkta kocasınlar diyelim.

bazıları içinse berbat bir süreçtir. her anında " ben bu bokun içinde neden debelenip duruyorum " diye sorar " vazgeçtim " diyecek cesareti bulamadıkları içinde giderek batarlar. o yüzden bunu istiyor olduğundan şüphe etmeseniz bile kızınız, kardeşiniz, kuzeniniz, arkadaşınız gelin olurken gidin ve ona sorun " emin misin ? " diye sorun. çünkü bu soruya çok ihtiyacı olabilir.

evli olduğum halde hissetmediğim ve aklıma ‘gelin olmuş gidiyorsun’ şarkısını getiren kavram.

ataerkil toplumlarda kadınların ilerleyen yıllarda kendini hizmetçi gibi hissedeceği günlere koşa koşa gittiği hayatlarındaki en prenses oldukları şekil.

deneme